Tığ işi Kabak Bebek Beresi Modeli


Tığ işi Kabak Bebek Bere Modeli Tığ işi kabak desenli örgü bebek beresi modeli anlatımlı yapımı

Bu tığ işi bere 3- 6 aylık bebekler içindir. 5,5 numara tığ ve iki renk yün ile işlenecektir. 9 zincir çekilerek daire oluşturulur ve berenin başlangıç orta kısmından işlenmeye başlanır.


İkinci satıra geçildiği zaman her bir zincirin üzerine ikili trabzan işlenerek sıra sonu bitirilir.

Tığ işi Kabak Bebek Bere Modeli
Üçüncü satırda, aynı ikinci satır gibi işlenir yalnız her ikili (çift ) trabzanın arasında bie zincir atılarak boşluk yaratılır. Kayma zincir çekilerek bütün satırlar ikili trabzan ve bir zincir olarak işlenir. Bebek beresinin işlenişi bittikten sonra kenar kısımları için, sık iğne modeli iki sıra işlenir. Yaprak için, iki zincir çekilerek başlanır.

Her satırda başlangıçta mile ip dolayıp zincir sayısı artılarak kayma işlemi yapılarak yaprağın geniş kısmı elde edilir. Bat çık tekniği uygulanacaktır. ( Mile ip dolanıp yanındaki zincire batarak tekrar ipten dolama yapıp milde oluşan üç zincirin içinden ip çekilerek işlenecektir.) 

Kabak modeli bebek beresinde yaprağın sap kısımları için, uzunluğun ne kadar olması isteniyorsa ona göre zincir çekilerek uzunlamasına iki veya üç sıra işlenerek sap kısmı da işlenmiş olur. Etamin iğne ile yaprak ve sap bereye dikilir.

Previous
Next Post »