Tığ işi Pembe Kenar Dantel Modeli


Tığ işi Pembe Kenar Dantel ModeliTığ işi pembe kenar dantel modeli şemalı anlatımlı yapımı

1.75 numara tığ ve dantel iplik ile işlenir. İlk olarak, tığişi modelin yuvarlak orta kısımları işlenmeye başlanır. Bunun için orta kısımda rahat sık iğne tekniğini uygulamada kolaylık sağlayan dantel işlemeleri için plastik desen halkalarından alınır.

Bu içi boş daire şeklindeki halkalar sık iğne tekniği ile iki sıra işlenir. Yapılmak istenilen modelin büyüklüğüne göre önce yuvarlak plastik halkalar işlenir. 

Pembe kenar dantelin ikinci işleminde, halkların etrafında sık iğne tekniği ile işlenmiş olan motifler birbirlerine file tekniği ile birleştirilir. Sık iğnelerin etrafı file işleme tekniği ile her beş zincirde bir batıp çıkılarak file modeli oluşturulur. Bütün halkalara işlenmiş motifler yan yana birleştirildikten sonra sıra halinde file işlenerek kenar dantelin uç kısımları oluşturulur. Kenar dantellerin file şekliden uçları yapılır.

Üçüncü ve son adım, son resimde görüldüğü gibi halka modelden başlanarak birinci sıra için zincir çekilir. İkinci ve üçüncü sıralar, iki zincir çekilip bir trabzan yapılarak model bitirilir.

Tığ işi Pembe Kenar Dantel Modeli Şeması
Tığ işi Pembe Kenar Dantel Modeli

Previous
Next Post »