Tığ işi Üçgen Motifli Atkı Modeli


Tığ işi Üçgen Motifli Atkı Modeli Tığ işi üçgen motifli atkı modeli

3.5 numara tığ şiş, yün ipliğinin renginde süslemek için boncuklar, goblen iğne (etamin iğne), istenilen renkte yün iplik.

16 tane ayrı şekilde işlenilip birleştirilecek tığ işi örgü atkı modelinde, motifler birbirlerine ekleme işlenişi yapılırken ters şekillerde yapılacaktır. Üçgen motife başlanış on iki zincir atılarak daire yapılacaktır. İkinci sıra, tek tığ (tek trabzan, tığ şişte tek zincir olarak ip dolanıp işlenecektir) şeklinde işlenerek zincir halkanın üzerine ikinci sıra olarak doldurulur. 

Üçüncü sıra işlenirken üçgen motifin şeklini vermek için bu satırda farklı işlenmeye başlanacaktır. İkili trabzan işlenir. İkili trabzanların arasına sırası ile üç, yedi ve dört zincir çekilerek üçgen modellerinin temeli oluşturulur. Dördüncü sıraya başlanırken bütün sıralarda olduğu gibi ilk zincir tığ şişte işlenmeden ikinci zincir ile işlenir. Bu sırada bir önceki satırda çekilen zincirler dörtlü trabzan uygulanarak doldurulmaya başlanır. Beşinci sırada, sadece üçgen motifin köşe kısımları zincir çekilip doldurulur. Diğer kısımlar üçlü zincir işlenerek file tekniği uygulanır. 


Tığ işi üçgen atkı modelinin uç kısımlarına tek sıra zincir çekilerek saçaklar oluşturulur ve uçlarına boncuklar dikilerek üçgen motifli atkının yapımı bitirilmiş olunur.

Tığ işi Üçgen Motifli Atkı Modeli

Previous
Next Post »