Çizgili Ajur Örgü Hırka Modeli


Tığ işi örgü çizgili ajur renkli çiçekli çocuk hırkası modeli yapımı resimli anlatımlı

İki yaş aralığı çocuklar için tığ işi bebek hırkası renkli pamuklu iplikler ile örülür. Yakadan işlenilerek, tek parça olarak dikişsiz bitirilir. 


Roba kısmından köşegenli olarak yüz zincir atılarak çiçekli renkli bebek hırkası örülmeye başlanır. Nokta tekniği ile her satırda zincir artırımı yapılarak renkli iplikler ile işlenir. Bir renk örgü yapımı dört satır olacaktır. Bu şekilde altı değişik renkte pamuklu iplikler ile toplam yirmi dört sıra işlenir. Son satırda kol için kesim yapılır. 

Bebek hırkasının ajur tekniği ile işleme yapılacak kısmına geçirilir. Üçlü trabzanlar halinde üçerli iki grupta ajur tekniği uygulanır. Kol kısımların için, kırk zincir atılarak başlanır. İkili trabzan ve nokta teknikleri uygulanır. Kol kenarları dilimli ajur yapılır. Aynı ajurlar altılı trabzanlar şeklinde yaka ve hırkanın kenarlarına da işlenir. 

Çiçek motifi için, sekiz zincir çekilir, daire oluşturularak sık iğne şeklinde iki sıra işlenir ve toplamda on altı ilmek olacak şekilde artılır. Yaprak kısımları işlenilerek hırkaya dikilir.

Previous
Next Post »